Novinky Zábava

Vyrob si sám, aneb jak na nádherný hand-made kobereček

Máte doma mnoho nespotřebovaného materiálu, jako jsou například velká klubka bavlny a nevíte co s nimi? Zrovna minulý týden jsem uklízela půdu a najednou koukám a vidím velkou krabici plnou všelijakých svazků a klubek z bavlny. Samozřejmě jsem si je schovala, protože je určitě budu potřebovat. Znáte to J…. Nicméně už vím, že pokud něco potřebuji, většinou to nejdu hned hledat na půdu, ale koupím nové. A tak mi tam pořád věci zůstávají a byla bych nerada, aby se začaly hromadit. Přemýšlela jsem, co třeba s takovými bavlnami udělat. Zrovna dvakrát zručná nejsem, abych něco upletla, a pak jsem objevila návod na úžasný a jemný koberec, který je tvořený jednotlivými bambulkami bavlny. Navíc, čím barevnější, tím lepší, takže je možné zpracovat vše, co jsme za léta nastřádaly. Takže dámy, honem na půdu nebo do sklepa a hledat bavlny, ať můžeme začít.

Mimo klubka bavln si připravíme nůžky, dvě ruličky od toaletního papíru a textilní podkladovou mřížku pod koberce, kterou lze zakoupit v obchodě s koberci nebo ve větších obchodech typu Bauhaus, Baumax apod.

Nejdříve si z textilní mřížky vytvoříme požadovaný tvar (může být kulatý, ve tvaru květiny, nebo zvířátka a může mít libovolnou velikost, podle toho, kolik máme bavlny). Připravený tvar na chvíli odložíme stranou a přejdeme k tvorbě bavlněných bambulek. Jednotlivé bambulky mohou být různě veliké a barevné, nebo si můžete vyrobit koberec jednobarevný. To záleží jenom na Vás. Myslete na to, že aby byl koberec opravdu pěkný, budete potřebovat hodně bambulek, které musíte umisťovat těsně vedle sebe. Navíc, tato práce chce i trochu trpělivosti, přece jenom větší kobereček nebudete mít hotový za hodinu. Já jsem toto celé tvoření pojala „sportovně“ a tímto dílem jsem strávila několik večerů u Tv J. To jsem ale odbočila a my se musíme vrátit k tvoření. Takže, abychom mohly vytvořit bambulky, vezmeme dvě roličky od toaletního papíru, strčíme do nich prsty jedné ruky (do jedné role ukazováček, do druhé role prostředníček). Mezi ruličkami provlékneme špagátek z bavlny, který na svém kraji přidržíme stisknutím prstů, na kterých máme ruličky. Poté začneme špagátek omotávat kolem obou ruliček až do požadované velikosti. Po dosažení těch správných rozměrů, ponecháme cca 15 cm špagátku (využijeme na připevnění k textilní mřížce) a odstřihneme. Tento zbytek prostrčíme mezi rolemi toaletního papíru tak, abychom bambulku svázaly. Poté role odstraníme, utáhneme uzel (stále nám zbývá větší kus špagátku, kterým jsme uzel vytvořily) a vytvořená oka u klubíčka prostřihneme, čímž nám vznikne krásná bambulka.

Pokud chcete, aby byla bambulka pravidelně kulatá, můžete konce ještě zastřihnout do finálního tvaru. Takhle pokračujte, až dokud nebudete mít dostatečné množství bambulek. Nyní přijde na řadu textilní mřížka, kterou jsme si na začátku zastřihly do požadovaného tvaru. Na mřížku si nejdříve rozmístěte kuličky těsně k sobě tak, jak budete chtít, aby byly rozmístěny v konečné fázi. Musí se Vám líbit i rozvržení barev a velikostí na mřížce. Pokud jste spokojená, jednotlivé bambulky přivazujte volnými konci špagátku na mřížku, klasickým uzlem tak, abyste jej mohly kdykoliv rozvázat a bambulku v případě nouze vyměnit. Jak jednoduché, že?

Magazín pro ženy

Magazín pro ženy

About Author

Leave a comment

Mohlo by se vám také líbit

Novinky Rodina

Vánoční tradice – Stále jsou součástí Vašich vánoc?

Vánoční tradice – 1. Pouštění skořápkových lodiček po vodě Také si matně vzpomínáte, jak jste jako malé děti pouštěly po
Novinky

Přemýšlíte jak vymalovat pokoj, ale stále se nemůžete rozhodnout?

Víte, jakou barvou vymalovat jednotlivé pokoje pro útulný domov? Také občas přemýšlíte, že by ty zdi, na které denně koukáte,