Novinky Zdraví a Životní styl

Jak na zánět bez antibiotik???

Velkým problémem se v dnešní době stává tzv. rezistence na antibiotika. Je to skutečně velmi vážná záležitost. Jde o to, že pokud léky na různá bakteriální onemocnění (záněty), což jsou antibiotika, používáme často, vzniká na ně v organismu rezistence. Jinými slovy, bakterie, které by měly po požití těchto léků zahynout, nezahynou, nebo jen „usnou“ a opět začnout organismu škodit. Nastává pak velmi nebezpečná situace, že pokud takový člověk onemocní nějakou bakteriální chorobou, žádná antibiotika mu již nepomohou a může tak být ohrožen na životě. Je tedy nutno skutečně zvažovat, kdy tyto léky potřebujeme a kdy je možné nahradit je jinými postupy léčby.

Z těchto důvodů je efektivní vzít si na pomoc rady našich babiček, které jsou vyzkoušeny v průběhu i několika staletí a lidé si je předávají z generace na generaci. Často se dostávám do střetu s odpůrci bylinné léčby, kteří argumentují tím, že nějaká hloupá bylinka jim nemůže pomoci např. od angíny.

Já osobně používám bylinky velmi často a mé dvě dcery, až do jejich dospělosti, nemusely užívat žádná antibiotika. Při užívání bylinek je zásadní začít včas. Později kdy se již výrazně zvýší tělesná teplota a nemoc propukne naplno je nutno vyhledat lékaře, musíme si totiž uvědomit, že bylinky mají poměrně pomalý nástup účinku oproti medicínské léčbě a rozvinutou chorobu by již nemusely zvládnout.

V naší rodině, pokud někdo oznámí, že se cítí mizerně, nebo má mírně zvýšenou teplotu, začneme pravidelně kontrolovat, zda se neobjeví v krku (na mandlích) žlutá ložiska-tedy počínající zánět. Subjektivně toto pociťujeme jako bolest v krku, ne vždy se však jedná o zánět. Pokud tedy nalezneme v krku podezřelé žluté útvary, vezmeme půl vaničky měkkého tvarohu a do něj nalisujeme půl až celou hlavičku česneku, promícháme a směs naneseme na bolavý krk, přikryjeme igelitovou folií. Velmi důležité je místo kam budeme směs nanášet, pořádně promastit vepřovým sádlem (jinak hrozí popálení). Směs necháme působit cca 1 hodinu a potom místo omyjeme a ošetříme krémem. Při intenzívním zánětu můžeme střídavě používat také nastrouhanou syrovou bramboru a podobný efekt Vám přinese i list zelí. Všechny uvedené ingredience lze použít na jakoukoli část těla.

Př. z praxe: Zánět v koleni – koleno namažeme, promastíme sádlem, naneseme tvaroh z česnekem, přikryjeme igelitem a necháme hodinu, poté sundáme, omyjeme a ošetříme krémem. Aplikujeme ráno, v poledne a večer. Mezitím nastrouháme syrovou bramboru, vymačkáme šťávu a směs naneseme na bolavé místo, zabalíme do ručníku a necháme působit 1-2 hodiny. Na noc přiložíme na koleno, rukou lehce pomačkaný list (nebo více listů) zelí a zabalíme do ručníku. Takto se Vám bolavé kolínko podaří vyléčit zcela za 1-2 týdny. K léčení mnoha zánětů je možno ještě používat bylinku lichořeřišnici větší, nebo i v kombinaci s uvedenými obklady.

Samozřejmě nesmíme zapomínat, že při vážnějších problémech musíme navštívit lékaře a to Vám také doporučujeme.

Magazín pro ženy

Magazín pro ženy

About Author

Leave a comment

Mohlo by se vám také líbit

Novinky Rodina

Vánoční tradice – Stále jsou součástí Vašich vánoc?

Vánoční tradice – 1. Pouštění skořápkových lodiček po vodě Také si matně vzpomínáte, jak jste jako malé děti pouštěly po
Novinky

Přemýšlíte jak vymalovat pokoj, ale stále se nemůžete rozhodnout?

Víte, jakou barvou vymalovat jednotlivé pokoje pro útulný domov? Také občas přemýšlíte, že by ty zdi, na které denně koukáte,