Domácnost Novinky

I potraviny v ledničce mají mít své konkrétní místo – víte, kam co patří?

Víte, že každá potravina by měla mít své konkrétní místo jak v ledničce, tak i v mrazáku? Je to dáno především tím, že každá potravina má své konkrétní nároky na vlhkost, která je v jednotlivých segmentech chladničky různá. Správným skladováním také prodlužujete údržnost potraviny, která si ponechává svou chuť a vůni o něco déle, než při špatném uložení v lednici.
Navíc také zamezíte tomu, aby potravinu napadaly různé mikroorganizmy. Jak informuje stránka „vím, co jím“, potraviny je nutné skladovat za správných teplot, které právě potlačují rozvoj mikroorganizmů. V praxi to znamená, že potraviny jako je např. maso, vejce, masné a mléčné výrobky skladujeme při teplotách pod 5°C. Takže se nezapomeňte podívat do lednice a zkontrolovat její teplotu.

V ledničce bychom měli nemyté ovoce a zeleninu skladovat ve spodní oddělené části. Většina lednic má dnes ve spodní části jeden, nebo dva boxy právě na ovoce a zeleninu. Také mívají jeden uzavřený box na maso, masné výrobky a ryby. Pokud ale box na maso chybí, skladujeme jej v zavřených nádobách a také ve spodní části. Potraviny nikdy nevrstvíme na sebe a lednici nepřeplňujeme. Nad boxem z masa poté v jedné polici skladujeme hotová jídla a nad nimi mléko a mléčné výrobky.  Do dveří poté ukládáme nápoje, vína, piva, kečupy, hořčice, dresinky, konzervy a kompoty.

http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/plakaty/lednicka3.pdf

A když už jsme u té chladničky, víte, co do ní nepatří? Například jsou to rajčata, která většina z nás do ledničky ukládá v domnění, že jim to prospěje. Avšak je to přesně naopak. Rajčata bychom sice měli uchovávat v chladu, ale spíše ve sklepě nebo spíži.

Dalšími potravinami, které do chladničky rádi dáváme a nemají tam co dělat, jsou cibule a česnek. Cibuli skladujeme v suchu a temnu. Jenom cibuli, která nám zbyla při zpracování, ukládáme do obalu a poté do přihrádky na zeleninu, tedy do ledničky. Také banány bychom měli uchovávat v chladu ve sklepě nebo na jiném chladnějším místě, ale ne v chladničce. Dále sem nepatří brambory, čerstvě sklizená jablka, bylinky, ale také chléb a jiné pečivo.

Magazín pro ženy

Magazín pro ženy

About Author

Leave a comment

Mohlo by se vám také líbit

Novinky Rodina

Vánoční tradice – Stále jsou součástí Vašich vánoc?

Vánoční tradice – 1. Pouštění skořápkových lodiček po vodě Také si matně vzpomínáte, jak jste jako malé děti pouštěly po
Novinky

Přemýšlíte jak vymalovat pokoj, ale stále se nemůžete rozhodnout?

Víte, jakou barvou vymalovat jednotlivé pokoje pro útulný domov? Také občas přemýšlíte, že by ty zdi, na které denně koukáte,