Krása a Móda Novinky

Žena a móda aneb jak se to dnes nosí

Pokud se zeptáte mužů, co považují za nejhezčí módu pro ženy, většinou Vám odpoví, že nejkrásnějším oděvem ženy je nahota.

To však nic nemění na skutečnosti, že ženy se oblékají velmi rády a jsou v této oblasti kreativní a často i přehnaně odvážné. Spokojenost ženy se svým zevnějškem výrazně zvyšuje její sebevědomí, projevy ve společnosti, její postoje a v závěru toto jako celek má pozitivní vliv i na její zdraví.

Již naši předci z doby kamenné se počali zdobit kůžemi ulovené zvěře a později to byl muž, kdo začal své tělo opravdu veřejně zdobit, nad rámec ochrany těla. Tento trend vlastně dodnes přetrvává, neboť, jak známo, většina světových návrhářů módy pro ženy, jsou právě muži.

Oděv ženy má mnoho významů, mimo jiné též dorozumívací schopnost, hovoří k nám svou módní řečí. Podle oblečení jsme často schopni poznat příslušnici jiného národa, v některých případech velmi jasně a určitě, dokážeme odhadnout zaměstnání ženy, její věk i vzdělání. Podle oblečení odhadneme i některé povahové vlastnosti, jako je např. pečlivost, pořádnost, marnivost, vynalézavost, a také chudobu, či bohatství nositelky.


Móda zdobí a zkrášluje tělo ženy, ale toto není jediný její úkol. Její hlavní úlohou je prodloužit mladistvý vzhled ženy a co nejdéle schovat příznaky stárnutí. Antropologové dokazují, že již tetování a malování hlinkových ornamentů u některých primitivních kmenů, nemělo tělo jen zdobit, ale především zakrýt vrásky a jiné projevy stárnutí. Pomalované tělo výrazně znesnadňuje určení věku. Současná móda se rovněž snaží některými prvky zastřít věkové a generační rozdíly.

V dnešní době v moderním světě, módě podléhají více ženy a také se více zdobí. V dávné historii však byli velmi často muži, ti kdo drželi a udávali trend módy a zdobení. Také v přírodě je to vždy většinou sameček kdo je pestřejší a barevnější. Pravděpodobně právě v přírodě čerpali naši předci inspiraci ke svému zdobení a muži dodnes žijících primitivních kmenů tak činí doposud.

V literatuře se uvádí, že móda je spolehlivým ukazatelem mravního stavu společnosti, je doporučováno nikoli nařizováno co je vhodné pro dívky, pro ženy mladší, starší, pro štíhlejší, silnější, pro malé i vysoké postavy. Neexistují však žádné normy, které by říkali kolik má mít žena toho či onoho postavení a věku, oděvů a různých módních doplňků. Průzkumy však naznačují, že ženy mají bohatší šatníky než muži, vyjma pracovních oděvů a majetnější ženy jsou na tom s módou pochopitelně lépe, než ty chudší. Z historie se dochovaly zprávy, že nejvíce oděvů měl přítel anglického krále Jakuba I., vévoda z Buckinghamu – 1625 kusů a ruská carevna Alžběta Petrovna, dcera Petra Velikého vlastnila 8700 kusů oděvů.

Dnešní žena pochopitelně takové kuriózní množství oblečení nepotřebuje a ani by je neměla kde uložit. Ale každá si čas od času nové šaty pořídí, potřebuje nový model k maturitě, k promoci, na svatbu a na mnoho dalších společenských akcí. Žena vidí podstatu módy především ve zdůraznění své krásy, aby se líbila je ochotna nosit nepohodlné korzety a boty, přetrpí leckdy i mučivou bolest za trochu chvály od společnosti.

Žena a móda patří k sobě. Žena o módě ráda čte, povídá si o ní, přemýšlí o ní, hledá v ní podněty pro zdůraznění své krásy, ženskosti, svůdnosti, hledá v ní dobrodružství, kouzlo i trochu pošetilosti. Základní ženský instinkt, snaha líbit se a být přitažlivá pro muže je neodmyslitelnou součástí ženy a je důležitý i z hlediska biologického, neboť činí ženě radost, dává jí pocit uspokojení, seberealizace, včetně udržení zdravého sebevědomí. Zdravá a šťastná žena je základem šťastné a spokojené rodiny z které vykračují do života spokojené a zdravě dravé děti. Jistě není třeba dodávat, že z nich se pak tvoří zdravá společnost atd, atd.


Magazín pro ženy

Magazín pro ženy

About Author

Leave a comment

Mohlo by se vám také líbit

Novinky Rodina

Vánoční tradice – Stále jsou součástí Vašich vánoc?

Vánoční tradice – 1. Pouštění skořápkových lodiček po vodě Také si matně vzpomínáte, jak jste jako malé děti pouštěly po
Novinky

Přemýšlíte jak vymalovat pokoj, ale stále se nemůžete rozhodnout?

Víte, jakou barvou vymalovat jednotlivé pokoje pro útulný domov? Také občas přemýšlíte, že by ty zdi, na které denně koukáte,