Novinky Zdraví a Životní styl

Léčivé rostliny a jejich historie

Dnes již nikdo přesně neví, kdy poprvé lidé přišli na to, že rostlinami si mohou pomoci od různých nemocí, bolestí i jiných neduhů. Již v pravěku se lidé naučili rozeznávat, které byliny jim pomohou k urychlení hojení poranění, které je uklidní, nebo které je dostanou z chmurné nálady. Zkušenosti, naše předky naučily jak s bylinami zacházet a pojmenování vycházelo zpočátku například z podobnosti rostlin lidským orgánům, například jaterník léčící jaterní choroby má listy podobné lidským játrům, nebo z jiných souvislostí, jako hadinec, který „babky kořenářky“ doporučovaly proti hadímu uštknutí, jeho semena se podobají hadí hlavičce a stonky mají skvrny jako hadí tělo.

Ve středověku se o bylinách mnoho nevědělo a navíc byla tato věda opředena řadou pověr a bájí, až perský vědec Avicenna popsal velké množství léčivých bylin a jejich používání.

S objevem knihtisku se značně urychlilo rozšíření těchto vědomostí a vznikaly různé herbáře. V 16. století vznikl Brunfelsův herbář, který ilustroval slavný německý malíř Albrecht Dürer. Český překlad herbáře Petra Ondřeje Mattioliho, vydal v roce 1562 přírodovědec Tadeáš Hájek z Hájku.


Ve 20. století s rozvojem chemie, to vypadalo, že léčivé byliny již ztratily svůj význam, brzy se však ukázalo, že tomu tak není. Pokračující vědecké zkoumání potvrdilo starou pravdu o tom, že látky obsažené v léčivých rostlinách leckdy ani chemie nenahradí a zůstaly nadále“ve hře“. V posledních desetiletích se obliba bylin stále více prohlubuje. (H. a E. Škodovi, Kubašta)

(Ing. Marie Havlová)

Magazín pro ženy

Magazín pro ženy

About Author

Leave a comment

Mohlo by se vám také líbit

Novinky Rodina

Vánoční tradice – Stále jsou součástí Vašich vánoc?

Vánoční tradice – 1. Pouštění skořápkových lodiček po vodě Také si matně vzpomínáte, jak jste jako malé děti pouštěly po
Novinky

Přemýšlíte jak vymalovat pokoj, ale stále se nemůžete rozhodnout?

Víte, jakou barvou vymalovat jednotlivé pokoje pro útulný domov? Také občas přemýšlíte, že by ty zdi, na které denně koukáte,