Recept na rybí polévku, hezky staročesky

Pro 5, 2014
9246 přečtení

Recepty trochu jinak – Rybí polévka hezky staročesky

Již jen pár dnů nás dělí od vánoční večeře a protože jsme v Česku, nebude většinou na našich talířích chybět kapr k němuž neodmyslitelně patří také rybí polévka. Na internetu a v mnoha různých kuchařkách nalezneme spoustu inspirací pro náš slavnostní stůl.

Já jsem se však rozhodla posunout se spíše zpět v čase, do dob našich praprababiček. Možná se i Vám podaří na okamžik zastavit čas, zamyslet se… Na konci této předmluvy naleznete recept na rybí polévku od Magdaleny Dobromily Rettigové v původní verzi, ještě předtím si přečtěte kratičký úryvek z textu který tato magická dáma napsala v r. 1839: Začtěte se a zasněte se

Nechci nic jiného než aby čím více tím líp lidů šťastných na světě bylo, aby to, co já na světě zmeškala, jim všem podílem bylo, to snážnost má, pokud jediný krůpěj krve české v žilách mých proudit bude, a když již pro mě všecka radost pohřbená, všecko štěstí zakopané, tedy ať se jiní radují, ať jiní, ať všickni šťastni jsou, to žádost má, ještě jediná na světě.

Recept na obyčejnou rybí polévku:

Vezmi vnitřnosti z kapra – žluč vyndej pozorně, aby se neroztrhla, též to tlusté střívko -, dej do hrnce, dej k nim celer na nudličky a petružel na koláčky pokrájenou, též zelenou petružel, nalej na to vody a nech vařit; to se rozumí, že se to též osolit musí; zapraž, když je to dost vařené, bílou jíštičkou, dej trochu květu, trochu zázvoru, nech ještě trochu povařit a pak na smaženou žemličku do mísy vlej.

Dobrou chuť.

Přímá citace z knihy Domácí kuchařka od Magdaleny Dobromily Retigové

Ohodnoťte tento recept
  • Jak se Vám líbí tento recept?
Hodnocení uživatelů: 0.0 (0 hlasů)
Posílám